Wycieczka do Chęcin

Piętnastego maja 2019 roku odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach koło Kielc. Wyjazd realizowano w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia w Gminie Dukla i Jaśliska” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 Nasz pobyt w Chęcinach obejmował dwugodzinne zwiedzanie ekspozycji zlokalizowanej wewnątrz budynku, gdzie m. in. obserwowaliśmy, jak wygląda praca naszych kości podczas jazdy rowerem, sprawdzaliśmy, jaką grupę krwi powinien mieć dawca i biorca, czy liczyliśmy, ile kalorii spalamy podczas biegu w kole. Można było dowiedzieć się, ile wody zwiera nasz organizm, jakie mamy fazy snu, a nawet przejąć pracę serca i pompować rękoma jak ono. Dla młodszych były lustra z różnymi efektami, sprawdzanie szybkości biegu, jakości skoku, długości zwisu. Można było układać z klocków rozmaite figury, czy sprawdzić, jakie przeszkody czekają na osobę jeżdżącą na wózku inwalidzkim. Później udaliśmy się na obiad, a następnie zwiedzaliśmy odrestaurowany dwór starostów Chęcińskich, który jest najznakomitszym obiektem z okresu dojrzałego baroku w Regionie Świętokrzyskim.

Niestety, ze względu na brzydką pogodę nie udało się zwiedzanie Zespołu Pałacowo – Parkowego, zabrakło nam także zajęć warsztatowych i pokazów naukowych. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Pacanowa, by przywitać się z Koziołkiem Matołkiem.

Podróż, choć długa, upłynęła nam wesoło, a nawet śpiewająco, na co wpływ miała integracja z młodzieżą z Jaślisk.

Więcej fotek >>>

Elżbieta Giemza

Share