Kandydatury na Patrona

Ignacy Łukasiewicz

Był farmaceutą, wynalazcą lampy naftowej, twórcą polskiego przemysłu naftowego.

Dzięki niemu w Krośnie były najlepsze w Galicji drogi i mosty. W Chorkówce i Bóbrce założył instytucje ubezpieczeniowe dla robotników, wspaniałą koncepcję, która wypłacała robotnikom zasiłki chorobowe, wypadkowe, renty inwalidzkie. By wyrwać chłopów z rąk lichwiarzy, założył kasy gminne, których wkrótce powstało wiele we wsiach powiaatów takich jak Brzozów, Krosno, Sanok i Jasło. Propagował co ciekawe sadownictwo, drogi publiczne z jego inicjatywy obsadzano drzewami owocowymi. W Chorkówce Łukasiewicz zbudował szkoły: powszechną i koronkarską, oraz kaplicę, a wraz z K. Klobassą Zręckim szkoły powszechne w kilku innych miejscowościach, zainicjował też powstanie pierwszej polskiej szkoły górniczej naftowej, utworzonej w Ropiance po jego śmierci.

 


Św. Jan z Dukli

Urodził się w Dukli na początku XV wieku w rodzinie mieszczańskiej. Już od wczesnych lat Jan prowadził życie pustelnicze w pobliskich lasach u stóp góry zwanej Cergową.

Jan z Dukli został ogłoszony błogosławionym przez papieża Klemensa XII w roku 1733, natomiast kanonizacji dokonał w Krośnie papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w dniu 10 czerwca 1997 r. Wspomnienie św. Jana Kościół katolicki obecnie obchodzi 8 lipca. Jego relikwie znajdują się współcześnie w rodzinnej Dukli.

W ikonografii św. Jan z Dukli przedstawiany jest w habicie zakonnika, czasami jako niewidomy. Jego atrybutem są promienie światła.

 

 


Św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

biskup przemyski
założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego

Na prośbę parafian i Rady Gminy Wietrzno w  1905 roku reaktywował parafię pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Wietrznie po 118 latach jej nieistnienia. Na proboszcza wyznaczył księdza Józefa Chwatowicza, który pozostawił po sobie „Kronikę Wietrzna”.

Biskup pochodził z niedalekiej Korczyny. Nasze ziemie podkarpackie były mu drogie. Był działaczem na rzecz niepodległości Polski.

Share