1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy. Święto obchodzone jest w wielu krajach świata od 1890 roku dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. Odbyły się wówczas strajki robotników domagających się skrócenia dnia pracy do 8 godzin. Strajki zostały krwawo stłumione przez policję, padły ofiary śmiertelne.
Na ziemiach polskich pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone w 2004 roku. W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych. Organizowane są różnego rodzaju akcje patriotyczne, popularne stało się też noszenie w tym dniu kokardy narodowej.
Święto Konstytucji 3 maja obchodzimy na pamiątkę wydarzeń z 3 maja 1791 roku, kiedy to na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalona została słynna Ustawa Rządowa – nazwana później Konstytucją 3 maja. Reguły w niej zawarte ustalały na nowo organizację państwa oraz ustanawiały prawa i obowiązki wszystkich obywateli, dając Polakom nadzieję na poprawę bardzo złej sytuacji w kraju oraz na wzmocnienie skłóconego i podzielonego społeczeństwa.
Konstytucja majowa to na ówczesne czasy bardzo nowoczesny i postępowy dokument. Była drugim takim aktem prawnym na świecie. Jedynym krajem, który uchwalił własną, na dwa lata przed nami, były Stany Zjednoczone.
W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.