Czytanie? Słuchanie? Oglądanie?

 

Uczniowie! Ponieważ niektórzy z Was dopytywali, jak  w dobie koronawirusa mogą czytać, skąd wziąć książkę, dlatego  zebrałam dla Was najważniejszą garść informacji. 

EBOOKI, czyli jak czytać je legalnie i za darmo?

Zachęcamy do czytania e-booków  zgodnie z prawem i wolą twórców, czyli z legalnych źródeł.  Takie ebooki są dostępne na stronach wydawnictw i stron, które je oferują. Jeśli mamy wątpliwości, czy witryna z której chcemy skorzystać działa zgodnie z prawem – zachęcamy do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem: 

http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

Wolnelektury.pl – rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Zawiera ponad 5500 tytułów . Serwis zawiera także audiobooki Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od PDF do MOBI. 

Najpierwprzeczytaj.pl – witryna, za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji.

e-Publikacje Nauki Polskiej – epnp.pl – to zbiór publikacji naukowych z różnych dziedzin, wydawanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe, towarzystwa i stowarzyszenia oraz muzea. Przeznaczeniem bazy jest zebranie w jednym miejscu trudno dostępnej literatury z polskich ośrodków naukowych. Znajduje się tu również bogata oferta darmowych ebooków.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów i  nie wymaga logowania. Dostępne są wersje na tablety, czytniki, telefony, notebooki.
Masz tę moc – ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne  zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
BooKto.pl – portal, który zgromadził największą bazę ebooków dostępnych w polskich e-księgarniach. W serwisie, obok listy płatnych tytułów, znajdują się oddzielne katalogi: self-publishing oraz darmowe ebooki, oferujące darmowe e-książki z legalnych źródeł.

Bookini.pl – ogromna baza blisko 3 tysięcy darmowych e-książek do pobrania. Są to przede wszystkim klasyczne pozycje literatury polskiej, ale nie tylko. Nie brakuje lektur, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla uczniów.

Publio – darmowe ebooki. Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę. Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.
Nexto – ta księgarnia oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
AUDIOBOOKI
Polska-Poezja.pl – Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify –  to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Audio-Bajki.pl  Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Bajkowisko.pl  Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Polskie Radio Dzieciom Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
OFERTY FIRM
Empik Premium jest bezpłatny przez 60 dni. Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

WARTO ZNAĆ

Włącz Polskę!  Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci uczących się za granicą. Mają formę internetowego podręcznika „Włącz Polskę!”. To zbiór zasobów edukacyjnych stworzonych do budowy podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie. Strona internetowa, na której znajduje się podręcznik, jest narzędziem pozwalającym tworzyć zindywidualizowane zestawy treści dostosowane do wieku i poziomu znajomości języka polskiego uczniów. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski. 

Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do Internetu. 

 

  • Khan Academy to platforma dedykowana kształceniu przez internet, na której znajdują się przede wszystkim materiały z zakresu matematyki, nauk ścisłych oraz programowania, ale również z historii, historii sztuki i ekonomii. Misją Khan Academy jest zapewnienie wszystkim i wszędzie bezpłatnej światowej klasy edukacji. Wszystkie materiały są tworzone i tłumaczone przez wysokiej klasy ekspertów, a treści edukacyjne powstają we współpracy z takimi ośrodkami jak NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT. Na platformie dostępne są praktyczne ćwiczenia i filmy instruktażowe. Nauczyciele mogą też skorzystać z możliwości założenia konta umożliwiającego pracę z grupą uczniów oraz śledzenie ich postępów w nauce.
  •  Ninateka  to serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łącznie  dostępnych jest ponad 7 tys. plików audio i wideo, wszystkie są bezpłatne, wolne od reklam i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
    Dla zainteresowanych serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym. Zyskują też dostęp do scenariuszy lekcji, ułatwiających prowadzenie zajęć. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele prowadzący zajęcia z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz zajęcia dodatkowe, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
  •  Muzykoteka Szkolna to serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Łącznie  dostępnych jest ponad 7 tys. plików audio i wideo, wszystkie są bezpłatne, wolne od reklam i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
    Dla zainteresowanych serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym. Zyskują też dostęp do scenariuszy lekcji, ułatwiających prowadzenie zajęć. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele prowadzący zajęcia z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz zajęcia dodatkowe, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

 

  •  Centrum Nauki Kopernik  Centrum Nauki Kopernik pełni m.in. rolę koordynatora programu Edukacji Kosmicznej ESERO powstałego z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Celem programu jest wprowadzenie tematyki kosmicznej do szkół podstawowych i średnich oraz inspirowanie młodzieży do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne, które można wykorzystać podczas zajęć lekcyjnych.
  • Przystanek Historia ​​​​oraz inne portale tematyczne IPN to elementy edukacji historycznej, którą zajmuje się Biuro Edukacji Narodowej, część Instytutu Pamięci Narodowej. Zadaniem Biura jest upowszechnianie historii Polski w kraju i za granicą w formie działań edukacyjnych i wystawienniczych. Celem BEN jest popularyzacja wiedzy historycznej dotyczącej Polski w XX wieku, tak aby pamięć o wydarzeniach z jej dziejów była żywa obecnie i aby została przekazana kolejnym pokoleniom. Edukacja historyczna prowadzona przez IPN obejmuje kompleksowe działania skierowane do odbiorcy w każdym wieku, od uczniów szkoły podstawowej, przez młodzież i nauczycieli, po wszystkich dorosłych Polaków, a także cudzoziemców. Materiały edukacyjne tworzone przez Biuro Edukacji Narodowej IPN są dostosowane do poziomu wiedzy odbiorców w kraju i za granicą. 

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

  1. Zintegrowana Platforma Edukacyjna
  2. Portal wiedzy dla nauczycieli
  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
  5. Portal lektury.gov.pl
  6. Strona Centrum Nauki Kopernik
  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
  9. Serwis Ninateka
  10. Serwis Muzykoteka Szkolna
  11. Biblioteka Cyfrowa Polona
  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
  13. Serwis Telewizji Polskiej
  14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

 

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

 

Przygotowałam dla chętnych listę ciekawych kanałów do nauki na you tube:

 

RockYourEnglish – angielski dla lubiących rocka

Po obcemu- nauka angielskiego, szczególnie wymowy

Po cudzemu- – Arlena Witt tłumaczy gramatkę j. angielskiego

 

Kursy programowania p. Tomasza Jaśniewskiego  www.youtube.com/user/webjasiek

Pasja informatyki: www.youtube.com/user/MiroslawZelent

Wrocławskie Sparingi Informatyczne (kogo interesuje- wpisuje się w gogle i szuka wybranych)

RSelektronika

Fizyka od podstaw

 

Archipelag Matematyki

Pistacja

Matemaks

 

 

Czytamy naturę

iBiology

Aksolotl – powtórka z biologii, chemii

Nauka. Tolubię – eksperymenty chemiczne

 

Historia bez cenzury

 

Mówiąc inaczej- o języku polskim

lekturek.pl – Streszczenia lektur 

wiedza z wami- świetne omówienia lektur, epok, innych z j. polskiego pani Izabela Kasperek! 

 

Pan Belfer – wiedza z różnych dziedzin

Chwila dla debila – wiedza z różnych dziedzin

Khan Academy – wiedza z różnych dziedzin

 

Share